تلویزیون های الترا اچ دی Ultra HD یا 4k

همانطور که می‌دانید در صنعت تلویزیون، رزولوشن و وضوح در واقع همان تعداد پیکسل‌های عمودی صفحه نمایش آنهاست و مثلا یک تلویزیون ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل را یک تلویزیون ۱۰۸۰P می‌نامیم. اما برای تلویزیون‌های برخوردار از وضوح ۴K یا ۸K به برخی دلایل این تعداد پیکسل‌های افقی صفحه نمایش است که به عنوان رزولوشن تلویزیون محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال: رزولوشن ۴K در واقع یک صفحه نمایش با تعدادپیکسل ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل است. نام رسمی و استاندارد این صفحه نمایش‌ها QFHD یا همان Quad Full HD است اما خب نام ۴K به کار رفته و رایج است. همچنین رزولوشن موسوم به ۸K  در واقع اشاره به صفحه نمایش‌های با رزولوشن ۷۶۸۰ در ۴۳۲۰ دارد که، اشتباهاً، نام رسمی اُلترا اچ.دی (Ultra HD or UHD) به آن اطلاق شده است.

شاید همه شما ندانید و شاید هم بدانید که اکنون دیگر برای معرفی تلویزیون‌های جدید از عنوان UHD یا همان اُلترا اچ.دی برای تلویزیون‌های ۴K و برخی اوقات ۸K استفاده می‌کنند و گاهی استفاده از این عنوان را مربوط به عبارت hyper-pixeled displays می‌دانند اگر چه من و شما می‌دانیم که قرار است چه معنایی داشته باشد! حالا دیگر وقتی یک فروشنده یا هر کس دیگر از یک تلویزیون اُلترا اچ.دی برای شما سخن بگوید به راحتی مفهوم آن را متوجه خواهید شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *