پلاسما و LCD پرمصرفترین تلویزیونهای بازار

عضو کمیته ملی برق و الکترونیک ایران تلویزیونهای پلاسما را از جمله پرمصرف ترین نوع تلویزیون عنوان کرد و به خبرنگار مهر گفت: تلویزیونهای پلاسما به خاطر رنگ سیاه غالب، کنتراست بسیار بالا و سرعت بالای تغییر تصاویر بهترین انتخاب برای تماشای مسابقات ورزشی و فیلمهای اکشن هستند اما همیشه به خاطر مصرف بالای انرژی در بازار شناخته می شوند.
 
علیرضا خمسه با بیان اینکه تحقیقات انجام شده نشان می دهد که همچنان تلویزیونهای تیوپی قدیمی باصرفه ترین تلویزیونها از نظر مصرف انرژی برق هستند اظهار داشت: بعد از تلویزیونهای پلاسما، LCD ها به دلیل داشتن تکنولوژی کریستال مایع و تقویت کننده ها بیشترین مصرف انرژی را به خود اختصاص می دهند.
 
وی با بیان اینکه مساحت نمایشگر تلویزیونها نیز عامل مهمی در میزان مصرف برق آنها به حساب می آیند تصریح کرد: هرچه مساحت نمایشگر تلویزیون بیشتر باشد میزان انرژی برقی که مصرف می کند بیشتر خواهد بود.
 
گفته شده که تلویزیونهای تیوپی قدیمی که باصرفه ترین تلویزیونها از نظر مصرف انرژی برق محسوب می شوند در هر اینچ مربع خود حداکثر 23/0 وات برق مصرف می کنند و این در حالی است که تلویزیونهای LCD و پلاسمای امروزی به ترتیب در هر اینچ مربع 27/0 و 36/0 وات برق مصرف می کنند.
 
به این ترتیب تلویزیونهای قدیمی که حداکثر اندازه 32 اینچی داشته و در نهایت مساحت نمایشگر آن به 490 اینچ مربع می رسد حدود 112 وات در ساعت، تلویزیونهای LCD با اندازه 42 اینچی که این روزها معمولا پرطرفدارتر بوده و مساحتی برابر 750 اینچ مربع دارند 202 وات در ساعت و تلویزیونهای پلاسما که معمولا 58 اینچی هستند با مساحت 1440 اینچ مربعی 518 وات در ساعت برق مصرف می کنند.
 
خمسه تاکید کرد که تلویزیونهای LED موجود در بازار به دلیل وجود لامپهای کم مصرف بسیار کمتر از پلاسما و ال سی دی برق مصرف می کنند که در تکنولوژیهای جدید معمولا از لحاظ مصرف انرژی به صرفه تر محسوب می شود.
 
باید توجه داشت که تلویزیونهای HDTV  حتی در زمان خاموش بودن هم حدود یک وات در ساعت انرژی برق مصرف می کنند.
 
جدول مقایسه ای انواع تلویزیون موجود در بازار ایران 
 
 نوع تلویزیون  میزان برق مصرفی
 32 اینچی  قدیمی تیوپی  112 وات در ساعت
 40 اینچی LED  145 وات در ساعت
 40 اینچی LCD  200 وات در ساعت
 40 اینچی پلاسما  350 وات در ساعت

 

مقایسه تلویزیون های LCD و LED با توجه به اندازه نمایشگر  

اندازه نمایشگر LCD LED
47 اینچ 250 وات درساعت  170 وات در ساعت
42 اینچ 210 وات در ساعت  150 وات در ساعت
37 اینچ 170 وات در ساعت 140 وات در ساعت
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *